Asmayalım Da Besleyelim Mi?

Özgecan cinayeti ile akıllardaki soru artık ağızlardan çıkmaya başladı. Türkiye’de idam cezası olmalı? Bu soru ucu çok açık ve denge gerektiren bir soru. Özgecan’ın katillerinin yaşamayı hak etmediği bir gerçek. Fakat tek yaşamayı hak etmeyen onlar mı?
Bu makale 2015-02-15 20:28:23 eklenmiş ve 665 kez görüntülenmiştir.
Erkan Güç

Özgecan cinayeti ile akıllardaki soru artık ağızlardan çıkmaya başladı. Türkiye’de idam cezası olmalı? Bu soru ucu çok açık ve denge gerektiren bir soru. Özgecan’ın katillerinin yaşamayı hak etmediği bir gerçek. Fakat tek yaşamayı hak etmeyen onlar mı?

 

Türkiye’nin tarihinde çok sayıda iğrenç cinayetler ve katliamlar olmuştur. Son dönemde bunların arasında en çok üzeni ve ses getireni Özgecan cinayeti oldu. Bu cinayetin ardından insanlar idamın bu olaya karışanların idam edilmesi gerektiğini söylediler. Fakat şu an yasalarda idam olmadığı için şu an bu imkansız gibi duruyor. Eğer idam yasası konulursa da şimdiye kadar idam edilmesi gereken ve edilmeyen insanlar olacak. Dengelerin bu kadar önemli olduğu bu dünyada idamın kolay kolay geleceğini düşünmüyorum.

 

Özgecan’ın katilleri muhtemelen cezaevinde hak ettikleri sonu bulacaklardır. İdamın daha kötüsü ile karşı karşıya kalacaklardır. Fakat idamın caydırıcılığı yadsınamaz bir gerçek.  Bu olayların sonu gelecekmiş gibi durmuyor. Kadına şiddetin olduğu bir toplumun ne kadar geri kalmış olduğundan söz etmeye gerek yok. Karamsarım ben bu konuda. Caydıracak ağır kararlar vermenin mantıklı olduğunu düşünenlerdim. İdam bu yollardan biri midir? Evet, olabilir.

Ama idam cezasının geri gelmesi bazılarının işine gelmeyebilir. Bu bilinmez. Bilinen bir gerçek var ki oda Özgecan geri gelmeyecek. Biz bunun acısını içimizde yaşatmamız gerekiyor. Unutulmaması gereken  ve kendimize de pay biçmemiz gereken bir konu.

 

Söylenecek çok şey vardı, bir bölümü söylendi.  Çok fazla bir şey kalmadı aslında söylenecek. Geriye kalan kızlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor artık. Özgecan’lara daha iyi bir gelecek hazırlamak gerekiyor. Günümüz şartlarında bu imkansız gibi duruyor.  Bu olaya sadece kadın cinayeti diye de bakmamak gerekir aslında. Gençler ölüyor ve öldürülüyor. Özgecan değil, Emrecan da olabilir öldürülebilen. Sapkın zihniyet sadece kadınlarımıza değil, erkeklerimizde zarar veriyor. Ülke olarak yastayız. Vicdanı olan herkes yasta. Bir kesim var ki, ne desek bilemiyoruz. Prim vermemek lazım ama o kesime. Beni anlayan anladı zaten. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları