Kıymet Bil, İsyan Etme!

Çağımızın hastalığı olan kıymet bilmemek salgını gün her gün hızına hız katarak yayılmaya devam ediyor.
Bu makale 2015-02-11 10:55:08 eklenmiş ve 766 kez görüntülenmiştir.
Erkan Güç

Çağımızın hastalığı olan kıymet bilmemek salgını gün her gün hızına hız katarak yayılmaya devam ediyor.  Bilmediğimiz kıymetler gün geliyor ve acı çekmemize neden oluyor.  Nelere değer verip vermemiz gerektiğini bilmiyoruz. Sonunda öğreniyoruz tabii. Ama bu zaman alıyor ve maalesef zamanı geri getiremiyoruz.

 

Kıymet, ‘’Aşk’’ konusunda her zaman başrollerden biri olmuştur. Yaşadığımız aşkın kıymetini bilirsek daha verimli zaman geçireceğimiz bir gerçektir. Aşk’ta verim aramak kimilerine göre önden pazarlık gibi gelebilir fakat bazı şeyler göz önünde bulundurmak gerekir. Karmaşıktır zaten aşk konusu, zaman alır anlayabilmek. Zorluğu da şuradadır ki, her aşkın zorluğu birbirinden farklıdır, yaşadığımız aşkı anladığımız zaman bu tüm aşkları anladığımız anlamına gelmez. Sadece o aşkı anlamışızdır. Diğerlerini anlamak için zamana ihtiyacımız var. Daha doğrusu yaşamaya ihtiyacımız var. Ama bir şans vermek gerekir. Yaşarken kıymet bilmek gerekir.  Önyargı ile yaklaşmamamız gerekir.

 

Aldığımız nefesin kıymetini bilmiyoruz bazen. Sanki yaşamak bize dayatılan bir şey gibi davranıyoruz.  Çok çabuk isyan ediyoruz. Elimizdeki güçleri kullanmak yerine yakınmayı, şikayet etmeyi tercih ediyoruz. Kıymet bilmiyoruz ki, hep elden yiyoruz.

 

Çektiğimiz acının bile kıymetini bilmeliyiz oysa ki. Bu acıları bizim, bu yaralar bizim diyebilmeliyiz. İsyan etmek ne demek? Her şeyin üstesinden gelebilecek güç içimizde mevcut. Bu gücün kıymetini bilmeliyiz.  Umut etmeyi, hayal kurmayı öğrenmeliyiz. İsyan etmek alışkanlık haline gelirse kıymet bilme değer yargımız azalır. Yaşam isyan edecek kadar uzun değil. Kıymet bilecek kadar kısa!

 

 

Hayatta zor dönem diye isim verdiğimiz dönemlerin çoğunu kendimizi yaratmışızdır. Hayatı kendimize zorlaştırmışızdır. Zorlaştırdığımız hayat içinde de kendimizi kaybederiz. Çıkış yolu aramak yerine isyan etmeye başlarız. Kaybetmeyi kabul etmek demektir isyan etmek. Kıymet bilmekte kazanmayı simgeler. Bu zıt kavramların hayatımızdaki rollerini iyi ayarlamamız lazım. Ne kadar çok kıymet bilirsek o kadar az isyan ederiz. Kimi zaman olumsuzluk olarak gördüğümüz şeylerin bile kıymetini bilmeliyiz. Ama biz olumluya bile isyan ederken, nasıl olumsuza isyan etmeyelim ki? 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları