Kanayan Yaramız: ‘’Kadına Şiddet’’

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini anlayabilmek için, o ülkenin kadınına verdiği değere bakabilirsiniz. Ama şekilcilikten çok, halkın içine inmek gerekir bu durumu anlamak için
Bu makale 2015-02-11 10:54:05 eklenmiş ve 602 kez görüntülenmiştir.
Esra Coşar

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini anlayabilmek için, o ülkenin kadınına verdiği değere bakabilirsiniz. Ama şekilcilikten çok, halkın içine inmek gerekir bu durumu anlamak için. Bir kadın bir şirkette yönetici olabiliyor diye, devleti yöneten sistemin içinde söz sahibi olabiliyor diye, o ülke kadınına değer vermiyor manası çıkarmak eksik bilgi olur. Bu bilgiliyi tamamlamak için statü göz etmeden kadına karşı davranışlar baz alınmalıdır. Sözde kadını ön planda tutan sözlerle, gösteriş için söylenen sözlerle bir yerlere gelinmez. Ancak insan kandırılır.

 

Türk milleti her zaman ‘’Kadın vurgusu’’ yapmıştır. Bunu atasözlerinde görebiliriz. Kadınların her zaman el üstünde tutulduğunu, anneliğin çok yüksek bir değer olduğu belirtilir. Bunlarla ilgili belki de yüzlerce söz vardır. Fakat işin aslı öyle değildir. Kadınlarımız hala ezilmekte, hala dayak yemektedir. Kadının hak ettiği değeri gösteriyoruz klişesi vardır birde. Bu laf bile işin vahimliğini gözler önüne sermektedir. Sen kimsin ki birinin değerini biliyorsun da, ona hak ettiği değeri veriyorsun? Bu lafın altında bile erkeğin kadından üstün olduğu vurgusu vardır. Bu mantalite yıkılmadığı sürece, kadına şiddet devam edecektir.

Denizli’de yaşanan olayın kameralara yansıması ile bu olay bir daha gündeme gelecek. Kadına şiddet konusunda kadın birliklerinin sesleri yükselecek. Ama zihniyet değişmeyecek ve kadınlar yüzyıllardır gördüğü şiddetti görmeye devam edecek. Bunun eğitimle, zeka seviyesi ile de çok alakalı olduğunu düşünmüyorum.  Kadını ezmek için, yermek için sadece şiddet uygulamaya gerek yok zaten.  O şiddet sadece durumun ne kadar acı olduğunu gözler önüne seriyor. Kadınlar 2. Sınıf insan muamelesi görmeye devam ediyor.

 

 

İnsan kimi zaman düşünüyor. Nereden değişme başlamak lazım. Dünyadaki adalet nasıl sağlanacak?  Güç ve para ne zamana kadar daha adaletin belirlenmesinde temel taş görevi görmeye devam edecek. Aslıdan bunun cevabı çok zor değil. Her şey insan davranışlarında bitiyor. Vicdan meselesi aslında işin özü. Kuşkusuz ki her insanın vicdanı vardır. Bazı törpülenmiş vicdanlar ise bu rezillikleri ortaya çıkarmaktadır. Kadınlar kendilerine ‘’kutsal değer’’ denmelerini istemiyor, insan muamelesi görmek istiyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları