‘’Kıyaslamak Lazım’’

Şu an ülke olarak ne durumda olduğumuzu, nereye gittiğimizi tam olarak bilemiyoruz. Her ağızdan farklı ses çıkıyor ve kime inanacağımızı bilmiyoruz
Bu makale 2015-02-10 16:39:41 eklenmiş ve 784 kez görüntülenmiştir.
Erkan Güç

Şu an ülke olarak ne durumda olduğumuzu, nereye gittiğimizi tam olarak bilemiyoruz. Her ağızdan farklı ses çıkıyor ve kime inanacağımızı bilmiyoruz. Aslında bunu ülke olarak genellemek doğru değildir. Kendimizin de nereye gittiğinizi bilmiyoruz. Genel itibari ile, Ülkemiz sınırları içerisinde, gelecek kaygısı taşıyan bir toplumuz ve önümüzün parlak olduğunu düşünmüyoruz.

 

Siyasi liderlere baktığımız zaman hepsi farklı telden çalıyor. Koltuk sevdası işini biraz fazla abartıyorlar sanırım.  Oysa biri çıksa az da olsa samimiyetini hissettirse, büyük bir kesimi arkasına alabilir. Şu anda tek eksiğimiz güven duygusu. Kimse kimseye güvenmiyor, bu yüzden insanlar güvenilir olmaktan vazgeçiyor. İnsan psikolojisinde var bu, tek enayi ben miyim diyor.

 

Bu psikoloji ile birlikte, kendini düşünen, değerlerinden uzaklaşan bir toplum haline gelmeye başladık. Değer yargılarımız değişti ve kendimizden uzaklaştık. Yeni nesil ile birlikte zaten tanınmaz bir hale gelecek toplumuz.  Peki neyi eksik yapıyoruz?

 

Bence ilk olarak kıyaslamıyoruz? Ya da kıyasımızı yanlış kişilerle yapıyoruz?  Tüm doğruları unutmaya başladık. Doğrular değişiyor. Yol yakınken, hala eskiyle alakalı bilgiler kafamızdan silinmemişken kıyaslamaya başlamamız lazım. En azından şu an yaptıklarımız ile eskiden yaptıklarımızı kıyaslayabiliriz.

 

Kıyaslamayı öğretmemiz lazım etrafındakilere, belki bir ideolojini lideri olamayabiliriz, milyonları peşimizden sürükleme imkanımız olmaz fakat en azından kapımızın önünü süpürelim. Bir yerlerden başlayalım bir şeylere. Dediğim gibi ilk olarak kıyaslamayı öğretelim.

 

Yeni nesle akıl hocalığını başkalarının yapmasına izin vermeyelim. Kendimiz olalım onların akıl hocası ve onlara ilk olarak kıyaslamayı öğretelim.  Şunu şunu yapanlara şu olmuş, şunu yapanlara ise şu olmuş diyelim. Doğru ve ya yanlışı anlatmayalım. Çünkü herkesin doğrusu farklıdır. Sadece anlatalım. O kıyaslasın ve kendi kararını kendi versin.  Kararını saygı duyalım. Dayatma ve zorbalıktan uzak duralım.

 

 

Bir işi doğru yapan insanı kıskanmak yerine, onun o işi nasıl yaptığını öğrenelim. Bazı şeyler ka-bul-le-ne-lim.  Geride kaldığımızı, kısıtlı olduğumuzun bilincine varalım. Toplum olarak çok alıştık birbirimizi övmeye. Çok alıştık ailenin zeki çocuğu olmaya. Peki neye göre zekiyiz? Kimle kıyaslandığımız zaman zekiyiz? Bu kısmı halledince sorunu çözmeye başlayabiliriz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları