Plastik Torba

Plastik çarşının pazar torbaları sağa sola atıldığında, çevre kirliliği hepimizi büyük ölçüde rahatsız ediyor. Torbalardan sonra en çok göze batan vede çevreyi kirleten plastik maddelerde pet şişelerdir
Bu makale 2015-02-05 13:52:57 eklenmiş ve 671 kez görüntülenmiştir.
Esra Coşar

Plastik çarşının pazar torbaları sağa sola atıldığında, çevre kirliliği hepimizi büyük ölçüde rahatsız ediyor. Torbalardan sonra en çok göze batan vede çevreyi kirleten plastik maddelerde pet şişelerdir.

Plastik, petrolden elde edilebilen bir maddedir. Plastiğin bir kez üretildi mi, bir daha kesinlikle yok olmama özelliği bulunuyor. Bu sebep ile sonsuz “geri dönüşüm” olanağına sahiptir.

Plastik torba ile pet şişenin özellikleri, insanların her gün tükettikleri ürünlerden bulunması vede çevredeki görünürlüğü. İnsanların her gün tükettikleri değişik plastik maddeler de bulunuyor. Bunlar genellikle gıda ambalajlarında kullanılan plastiklerdir.

 

Günümüzde plastik torbaları, pet şişeleri ve plastik gıda ambalajlarını hayatımızdan komple çıkartmak çok zor görünüyor. Çare ise, bunların geri dönüşümünü sağlayabilmek.

Plastiğin en büyük özelliği ise bir kez üretildiğinde seneler boyunca yok olmamasıdır. Lakin sürekli dönüşüm olanağı bulunuyor. Açık anlatımı ile, kullanılanı toplayarak yine eski haline getirebilmek mümkündür.

 

Plastikte büyük bir şampiyonuz!

 

Plastik sanayicilerinin de tepe kuruluşlarından PAGEV’in vermiş olduğu bilgilere göre ise Türkiye’de senede 7 milyon tonluk plastik madde kullanılıyor. Türkiye ise Avrupa’da en çok plastik kullanan 3’üncü ülke niteliği taşımaktadır.

Toplam plastik kullanımının yüzde 3’lük bölümü plastik torbaların yapımında kullanılmakta. 235 tane firma plastik torba üretiyor. senede 210 bin tonluk plastik torbalar da piyasaya çıkıyor..

(Pet şişeler için kullanılan plastiklerin miktarı ise senede 180 bin tondur).

Burada yalnızca plastik torbadan, alışveriş torbalarından ve çöp torbalarından söz etmekteyiz. Özellikle sanayi ile ticarette kullanılmakta olan plastik ambalaj malzemelerinin üretimi ile tüketimi de oldukça önemlidir.

Sanayi ambalaj malzemeleri içerisinde geri dönüşümde yüzde yüze yakındır. Torba ile tüketime dönük ambalaj malzemelerinde de geri dönüşüm ise yüzde 50’lik bir orana yaklaşmış haldedir.

Plastik torbaları vede pet şişeleri, mukavva toplamakta olan çek-çekçiler benzeri toplayan bulunmuyor. Bunlar ise şehirlerin çöp toplama ile ilgili merkezlerinde ayrılmaktadır. Bana verilen bilgilere göre, büyükşehirlerde toplanan çöpün onda birlik bölümünü kapsayan plastik maddelerdir.

Tahminlere göre yetişkin bir birey senede 350-500 plastik torbayı kullanarak, bir yerlere atmaktadır. Bazı ülkelerde (örnek Çin) plastik torba kullanmayı yasakladı. Bazı ülkelerde (örnek İtalya) plastik torbaların doğa dostu olabilmesini vede kâğıt torba kullanılması kararını verdi. Bazı ülkelerde (örnek İrlanda ve Fransa) plastik torbaya vergi koyduğundan ötürü torbayı kullanmak isteyenler kasaya para ödemektedir. İngiltere’de de “Bag for Life” sloganı ile plastik torba ilk kez para ile satılmaktadır. Torbayı geri getirenlere de yeni torba verilmekte.

 

Bizde ise, bez torba kullanımını savunanlar git gide çoğalıyor. Ancak kesin çözüm ise geri dönüşümü sağlamaktır. Tüketicinin plastik torba ile ambalaj malzemelerinin atıklarını ayrı kaplarda çöpçülere vermesidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları