Bu çocuklar hangi tarihte devlet kadrolarında çoğunlukta olacaklar?

Aşağıda bulunan yazı 2002 yılında yazılmış. Aradanda geçmiş tam 13 yıl. O gün sözü edilen çocuklar da bugün 30 ila 35 yaşlarında. Daha partilerde görünmüyorlar.
Bu makale 2015-02-05 13:51:16 eklenmiş ve 567 kez görüntülenmiştir.
Bora Ur

Aşağıda bulunan yazı 2002 yılında yazılmış. Aradanda geçmiş tam 13 yıl. O gün sözü edilen çocuklar da bugün 30 ila 35 yaşlarında.

Daha partilerde görünmüyorlar.

Yüksek bürokraside ise yaşlarından ötürü yoklar. Belediyelerde de istihdam edildikleri yönünde bir emare bulunmuyor.

 

Bu çocuklar nerde?

 

6.3.2002

Yarın işiniz oldukça zor

Bugünü de bir yana bırakalım. Yarının Türkiyesi oldukça farklı olacak. Çünkü çocuklar artık bilgisayar oyunlarında daha fazla uzmanlaşıyorlar.

Ne demektir yani?

Mesela SimCity oynamaktalar. Diyelim ki, ulaşım sorunları bulunuyor. Paraları var ise bastırıp SimDolarları bir demiryolu yapabiliyorlar. Paraları yoksada efendi bir şekilde karayoluna mahkûm kalıyorlar. Kolay bir dengedir. Yatırım ile işletmenin giderleri arasında kolay ancak temel bir dengedir.

Bugünün çocukları ise yarın büyük adam olduğunda çeşitli siyasetçiler demiryolları konusunda abuk-sabuk bir şekilde konuşamayacaklar. Millî çıkarlardan ve demiryollarının ihmalinin altında bulunan komplolardan da asla bahsedemeyecekler. Bahseden olur ise dinleyenler olmayacak.

Çevrecilerin de işi de oldukça zor. Çevreyi temiz tutmanın güzel olduğunu ancak işsizlik gibi bir bedelinin de olabileceğini de tekrar SimCity'den öğrenmiş olacak yarının büyük gençleri.

Bir de bunlar arasında Civilisation var ki bu çok daha dehşettir.

Parası ve silahı olmayanların başına neler geldiğini görebilmek için yetip de artan bir oyundur. İlme yatırım yapmayanlarında tek başınlarına silahla bir yere varamadıklarını da tekrar aynı oyundan öğrenmek kesinlikle mümkündür. Diplomasiyi halledemeyenlerin ise düşmanları ittifak hâlinde başınıza üşüşüyor...

Civilisation oyunundan ek dersler:

- Gelişecek gücün vede olanağın yoksa içe kapan ve sana saldır yapılmamasını ümid et.

- Silah yerinede yatırımlara yönel, şansın var ise büyür, ileride dahada güzel silahlar alırsın.

- Paran yok ise öl.

- Yapacak hiçbir şeyin kalmadı ise paranı şatafatlara ayır.

Benzeri.

Bilmiyorum aslında derdimi anlatabildim mi?

Dünyadaki en akıllı adamları bu vede benzer yüz senelik tecrübeleri bugünün çocuklarına anlatabilmek amacıyla seferber olsalar, konferansları düzenleseler vede ders kitaplarını tekrar yazsalar... Hiçbir yere de varamazlar...

 

Elin Amerikalılarının ve belki de Japonlarının yazdığı bunun gibi oyunlar ise ciltlerce ve ifade ile çok zor anlatılacak temel hayatların prensiplerini ve hatta tafsilata dair sayılabilecek olan çeşitli stratejik kavramları bugünün çocuklarının iliklerine işletmekte. Oldukça kritik bir konudur buda.

Yarını idare edecekler bu çocukların arasından çıkacak. Bilgisayar oyunu oynamamışların ise işi oldukça zor.

 

Bu arada şunu da asla unutmayalım... Bu yalnızca bizim için değildir elin Amerikalıları, Almanları, Arapları, Sırpları, Yunanları vede Ermenileri için de oldukça geçerlidir. Yarının büyükleri ise daha bugünden kurmakta oldukları dünyalarda kendi kuralları ile büyük mücadele vereceklerdir.

Bizimkilerin şu durumdaki stratejisi dünyaya küfrederek içe kapanmak gibi görünmektedir.

İki tur sonra ise gerçekten çok şey değişecek.

 

Çünkü bu oyun devam ediyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları