Siyaset Sanatı

Siyaset sinsilik sanatıdır. Siyaset yalanın dolanın kola gezdiği bir iletişim sanatıdır. Siyasetçi olmak için bir dizi yetenek gerekir. Fakat ben hiçbir yerde görmedi ki siyaset için dürüstlük gerekir, erdem gerekir, karakter gerekir…
Bu makale 2015-03-08 22:16:43 eklenmiş ve 7699 kez görüntülenmiştir.
Erkan Güç

Siyaset sinsilik sanatıdır. Siyaset yalanın dolanın kola gezdiği bir iletişim sanatıdır. Siyasetçi olmak için bir dizi yetenek gerekir. Fakat ben hiçbir yerde görmedi ki siyaset için dürüstlük gerekir, erdem gerekir, karakter gerekir…

Seni yönetenin senin çıkarından çok kendi çıkarlarını düşünmesi seni köle yapar. Bu çok basit bir mantık aslında. Belki dünya insanları yönetilmemek için hazır değil, bir lider en azından liderlik vasfı olan biri olmalı toplumların başında, ama insanlar köle olacak kadar değersiz mi? İşte orası tartışılır.

Peki liderlerin vasıfları ne olmalıdır? Halkı kandıran ve kendi çıkarları için uğraşan birine lider denebilir mi? Lider demek, halkını kitlesini temsil eden kişi olmalıdır. Hem en güçlüsünü hem en zayıfını temsil etmelidir. Ben bunu temsil etmiyorum bu benden değil diyemez. Buna ancak toplumdaki birey karar verebilir. Bu benim lideri olamaz diyemez.  Sorun burada başlıyor sanırım. Liderler insan beğenmiyor.

Modern dünyadaki ütopik lider kurgusu benimkisi. Bana göre olması gereken lider, benim lider diyebileceğim kişinin özellikleri. İlk olarak kimin lideri olduğun iyi bilmeli. Lideri olduğu bölgenin sıkıntılarını çekmiş olmalı. Koşulları bilmeli, hayatı bilmeli, hayatla ilgili her şeyi bilmeli.

Erdemli olmalı. Dürüstlükten taviz vermemeli. Güvenilir olmalı. İnsan olmalı, karakterli olmalı. Bunların hepsini bünyesinde toplamı. Lider olmalı. Vasfı olmalı.

Bence yapılması gereken zeki bireylerin çocuklarını bir kurumda yetiştirecekler ve belli bir yaşa geldikten sonra devletin içinde kadrolamaları gerekiyor.  Fakat yetiştirildikleri kurumun  yapılanması buradaki sorun. Sonuç olarak insanın olduğu her yerde insanlar mutsuz olacak

 

Hayat devam ediyor her şeye rağmen. Acısı ve tatlısı tüm yaşananlar ile birlikte hayat durmadan devam ediyor. Ne zamana kadar bu şekilde devam eder bilinmez ama yaşamak zorundayız bir şekilde. Ne zaman ne olacağı belli olmaz diye düşünmemiz gerekiyor. Umut etmek yarınlara umutla bakabilmek çok önemli. Bu günler gelip geçmeyecek belki ama, en azından içimizde öyle bir umut olsun ki, kaybetsek bile orada kazanalım. Başka türlü bizi bekleyen gelecek dayanılır gibi değil.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları