Türkiye Sadece İstanbul değildir!

Türkiye sadece İstanbul değildir. BU yanılgıya en çok ben düştüm sanırım. Belki benim gibiler vardır diye bunu kağıda dökmeye karar verdi. Türkiye’nin kalbi İstanbul derler. Evet olabilir, ekonominin büyük bölümü burada, sanayii burada, güzellikler burada. Ama kesinlikle her şey burada değil. Türkiye sadece İstanbul değildir.
Bu makale 2015-02-26 17:17:03 eklenmiş ve 712 kez görüntülenmiştir.
Esra Coşar

Türkiye sadece İstanbul değildir. BU yanılgıya en çok ben düştüm sanırım. Belki benim gibiler vardır diye bunu kağıda dökmeye  karar verdi. Türkiye’nin kalbi İstanbul derler. Evet olabilir, ekonominin büyük bölümü burada, sanayii burada, güzellikler burada. Ama kesinlikle her şey burada değil. Türkiye sadece İstanbul değildir.

 

Çok fazla gezmedim Türkiye’yi. Belki de yanılgım bundandır. İstanbul’dan başka yerde yaşamam dedim sanki başka şehirleri biliyormuş gibi, dünyanın en güzel şehri dedim sanki dünyayı gezmiş gibi. İstanbul’u bana daha çok şairler tanıttı aslında. İstanbul’u bile tanıyacak kadar gezmedim ben!

Türkiye sadece İstanbul değildir ama her zaman İstanbul konuşulur. Meclis Ankara’da olmasa ben eminim ki İstanbul’dan başka şehir bilmeden büyüyen bir sürü çocuk olacak. Türk olmaktan çok İstanbullu olmakla övünen bir sürü insan var. İstanbul’u acaba Türkiye’den ayrı mı düşünmek gerekir.

 

İstanbul bana göre hem Türkiye’dir hem de Türkiye’den ayrı bir yer. Ama asla her yapılanı Türkiye’ye mal etmemiz gerekir. Bu benim ütopyam tabii ciddiye almayın.

Neden mi mal etmemek gerekir? Çünkü Farklıdır İstanbul. Sahipsizdir aslında tek başınadır ama çok güçlüdür. Türkiye sınırları içinde olduğu Türkiye’nin olduğu anlamına gelmez İstanbul’un. Ağzı ve dili olsa zaten kabul etmezdi buranın olmayı. Çoktan gerekli müzakereleri yapıp bağımsızlığını ilan etmişti. Ama konuşamıyor ve bu nedenle bize pis yüzünü gösteriyor.

Ankara, İzmir her zaman koşmuştur İstanbul’un arkasından ama yetişememiştir. Özellikle İzmir çok kıskanır İstanbul’u, benimde denizim var, benim iklimim İstanbul’dan daha güzel, insanlarım daha elit der. Fakat İstanbul’da elit insan sayısı İzmir’i katlar. Nüfus çok fazla ve her çeşit insanı barındırır İstanbul. İzmir’in ise sabrı yoktur bu konuda, kovar hemen insanı.

 

 

İstanbul ne dışlar insanı, ne de kabul eder. Sadece nefes almasına izin verir bazılarının. Sonra da hesap sorar.  İstanbul sadece Türkiye değildir, Türkiye sadece İstanbul değildir.  Bunu anlamak gerekir. Bazı şeylere hükmedemezsin, onlar sana hükmeder. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları