Kadın Programlarını İzleyen Kadınlar Ölmeyi Bekliyor

Kadın programları Türkiye’deki kadın haklarını savunabiliyor mu? Böyle bir iddiaları yok belki ama en sosyal sorumluluk açısından böyle bir şey üstlenmeleri gerekiyor
Bu makale 2015-02-25 22:00:34 eklenmiş ve 676 kez görüntülenmiştir.
Esra Coşar

Kadın programları Türkiye’deki kadın haklarını savunabiliyor mu? Böyle bir iddiaları yok belki ama en sosyal sorumluluk açısından böyle bir şey üstlenmeleri gerekiyor. Hiçbir televizyon programın sosyal sorumluluk üstlenmediği bir gerçek. Ama şu anki hassasiyet dolayısıyla en azından kadın programlarından böyle bir adım bekliyorum. Sanırım reyting kaygıları bu beklentimin karşılanmamasına neden oluyor. Bilgiye aç bir toplum olmadığımız gibi, bilgiye karşı bir toplumuz.

 

Kadın programları denildiğinde aklımıza evlilik programları, sabah ve öğle kuşağı eğlence programları, moda programları ve cinayet programları geliyor. Cinayet programında kastım Müge Anlı’nın programları. Cinayetler, dolandırıcılıklar bir sürü suçun açığa çıkması için Müge Anlı’nın sunduğu ve avukatların katıldığı bir program. Format güzel, diğer yarışmalara göre en azından bilgilendirici. Türkiye’nin bazı gerçeklerini ortaya döküyor. Fakat insanımızı teşvik ettiği gerçeği de var.

 

Diğer programlara gelince, hepsi reyting kaygısı içinde toplumu ahlaki çöküntüye iten programlar. Tek kazanan kanalın sahibi ve programın ekibinde yer alan insanlar. Onun dışında herkes kaybediyor. Özellikle evlilik ve moda programları. Moda programların kastım Bu tarz benim isimli, ülkedeki gereksiz kızların bir araya toplandığı program. Ben sanmıyorum ülkemin kadınları Bu tarz benim yada evlilik programlarına katılan insanlar gibi olsun. Bu profil çok yanlış. Derhal engellenmesi gerekiyor bu programların.

 

 

Çatışmada, kinden beslenen bir toplum olduysak bunda medyanın gücü çok büyüktür. İktidarların medyayı ellerine geçirme isteklerinden ve medyanın iktidar devirme gücünden bunu anlayabiliyoruz. Ama inatla, bu hassas olmamız gereken günlerde bile, bu tarz programlara prim veriyoruz.

 

 

Aslında bir iyimserim galiba, yukarıda bizim kadınlarımız öyle değil dedim. Öyle sanırım. Eğitime kapalı, kendini geliştirmekten çok ölümü bekleyen insanlar. Kadın-erkek diye ayırmakta saçma bunu. Toplumumuzda kadınların ne yaptığını belirleyen erkekler maalesef. Kız babaları, kocalar ve çocuklar. Kadınların hayatları bunlar etrafında dönüyor. Kadın-erkek arasındaki eşitsizlikte bu yüzden doğuyor. Kadın hiçbir zaman güçsüz değildir, erkek güçsüzleştirir kadını ve bunu da zorbalıkla yapar. Güçsüzleşen kadın da maalesef kendini bırakırsa bu programların pençesine düşer ve ölümü bekler.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları