Genellemeler Yanlıştır

Toplum olarak bir yanılgıya düşüyoruz. Bu yanılgıya uzun süredir düşüyoruz. Bazı insanlar bilinçli olarak düşürüyor daha doğrusu. Şu sıralar kırılgan olduğumuz için çatlatmak isteyenler var ülkeyi. Az kaldı sanırım, ahlaki değerlerimiz de çöküntüde bu aralar.
Bu makale 2015-02-22 12:27:47 eklenmiş ve 796 kez görüntülenmiştir.
Erkan Güç

Toplum olarak bir yanılgıya düşüyoruz. Bu yanılgıya uzun süredir düşüyoruz. Bazı insanlar bilinçli olarak düşürüyor daha doğrusu. Şu sıralar kırılgan olduğumuz için çatlatmak isteyenler var ülkeyi. Az kaldı sanırım, ahlaki değerlerimiz de çöküntüde bu aralar.

 

Düştüğümüz yanılgı ise genelleme yapmak. Her konuda o kadar geniş genellemeler yapıyoruz ki. Bu bazen önyargıya neden oluyor. Büyük suçlamalarla karşılaşıyor bazı insanlar. Genellemeler o kadar büyük ki, insanlar kimin tarafından suçlandıklarını bilmiyorlar, suçlayanlar da suçladıkları insan hakkında en ufak fikre sahip değiller. Ama ortam yanarken cayır cayır, durumdan istifa ediyor bazıları işte. Nefret sucunda,  içimizdeki nefreti dökmeye yer arıyoruz. Tabii ki her suç eşit değil. Ama cinnet toplumu olma yolunda olduğumuz gerçek. İnsanlar kavga edecek yer arıyor. Ruh hastaları da daha ağırlarını yapıyor.

Bir suçu işleyenin meslek grubunu genelleyerek onlara karşı cephe almak diye algı türedi ve önünü alamıyoruz. Son Özgecan vahşetinde, caninin minibüs şoförü olması ve diğer minibüs şoförlerine de potansiyel sapık, tecavüzcü gözü ile bakılması gibi bir durum oluştu. Toplumda maalesef ki böyle düşünen insanlar var. Bu daha önce de çokça gerçekleşmişti. Hatta sonucunda o meslek grubundan tepki alıp özür dilemek zorunda kalmıştı bazı ünlüler.  Ben şu ana kadar minibüsçülere dilenmiş bir özür duymadım.

 

Ekmek parası peşinde insanlar. Bir türlü anlayamadık şunu, caniliğin eğitimle birebir alakası yok. Büyük katliamlar her zaman eğitimli, zeki insanlar tarafından yapılmıştır. Türkiye’yi batağa sürükleyenler hep siyasetçiler olmuşlardır. Hukukçuların şu anki yanlı tutumu ülkeyi adaletsiz bir yer haline getirmektedir. Mühendislerin ihmali evleri yakmaktadır. Tecavüz suçu bunlardan farklı bir suçu tabi, ortada bir canilik, bir vahşet var. Fakat dediğim gibi, genelleme yapmak her zaman yanlıştır.

 

 

Biraz duyarlı olmak gerekiyor sanırım. Özgecan’ın babası gibi olabilmek gerekiyor. İnsanlara ders verdi Özgecan’ın babası. Hiçbir fakültede alamayız biz bu dersi. Özgecan’ı araştırdığımız zaman zaten anlayabiliyoruz ne kadar iyi yürekli bir kız olduğunu. İyi yürekli bananın iyi yürekli kızıydı o. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları