Devlet Obeziteye Göz Yumma

Sokakta dolaşırken her geçen yıl kilo problemi yaşayan insanların sayısının arttığını fark etmek çok da zor olmuyor. Özellikle obezite sınırına gelmiş ya da obeziteye yakalanmış insanları gördükçe oldukça moralim bozuluyor.
Bu makale 2015-02-22 12:27:05 eklenmiş ve 713 kez görüntülenmiştir.
Esra Coşar

Sokakta dolaşırken her geçen yıl kilo problemi yaşayan insanların sayısının arttığını fark etmek çok da zor olmuyor. Özellikle obezite sınırına gelmiş ya da obeziteye yakalanmış insanları gördükçe oldukça moralim bozuluyor. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her noktasında obezitenin büyük bir sağlık problemi haline geldiğini duyuyoruz. Dünya üzerinde çeşitli örgütler bu duruma dikkat çekmek isteseler ve obezitenin yayılmasını engellemeye çalışsalarda çok başarılı olduklarını söylemek çok zor.

 

Dünya üzerinde teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile birlikte insanların hareketsiz bir hayat sürmeye başlamaları bununla birlikte de fast food kültürü ile birlikte insanların yağlı beslenmesi ve kalorisi yüksek besinleri tüketmesi obezitenin kapılarını herkes için açık bırakıyor. Obeziteye yakalanan insanlar fiziksel olarak kendilerini kötü hissetmenin yanında büyük bir sağlık probleminin de pençesine düşmüş oluyorlar. Çünkü fazla kilolar insanların birçok hastalık ile burun buruna kalmalarına neden oluyor. Ekonomik durumu kuvvetli olan kişiler cerrahi yöntemlere başvurarak obezitenin önüne geçmeye çalışsalarda son dönemde devlet tarafından obezite ameliyatlarına da zam yapılması insanları çaresiz bıraktı. Aslında cerrahi yöntemler dışında insanların doğal yollar ile kilo problemlerini gidermeleri çok daha iyi sonuçlar doğurur. İnsanların günlük hayatlarına hareket katmaları, günlük yarım saat yürüyüş yapmaları ve yağsız, kalorisi düşük yiyecekler ile beslenmeleri kilo almanın önüne bir set çekeceği gibi sağlıklı psikolojiye sahip insanların oluşmasına vesile olacaktır. Devletin eğitim kurumlarından başlayarak insanları spor yapmaya ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmesi gerekiyor. Hatta televizyonlarda fast food restoranlarının reklamlarına karşılık kamu spotu şeklinde obeziteye savaş açılabilir.  Dizilere ve filmlere bu soruna dikkat çekmeleri konusunda bir yaptırımda bulunabilir. Daha birçok şey düşünülerek hayata geçirilebilir. Bu durum küçümsenecek ve geçiştirilecek bir durum değil.

 

 

Obezitenin yaygınlaştığı toplumlarda hem fiziksel hem zihinsel insanların çokluğundan bahsetmek mümkün olmaz. Obezite insanların birçok yönden kendilerini kötü hissetmesine neden olur. Bu durum yaygınlaştıkça olay kişilerden çıkar ve toplumları etkilemeye başlar. Bu durumda sağlıklı bir ülke yapısının önünde engel oluşturur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları