Muhafazakarlık Tanımı Üzerine

Türkiye’de muhafazakarlık sözcüğü geçtiği anda hemen akıllara dindarlık, İslam dini ve Müslümanlık gibi kavramlar geliyor
Bu makale 2015-02-17 09:38:58 eklenmiş ve 772 kez görüntülenmiştir.
Erkan Güç

Türkiye’de muhafazakarlık sözcüğü geçtiği anda hemen akıllara dindarlık, İslam dini ve Müslümanlık gibi kavramlar geliyor. Muhafazakar olduğunu belirten bir kişi dindar olarak kabul ediliyor. Halbuki muhafazakarın sözcük anlamının bu durum ile uzaktan yakından alakası yoktur. Aslında muhafazakar olduğunu iddia eden kişi geleneklerine, göreneklerine, tarihine ve geçmişine hakim olan kişi ve bunların doğrultusunda hayat görüşünü oluşturan kişi anlamına gelir.

 

Muhafazakar olduğunu iddia eden kişi bunu Müslümanlık üzerinden de vurgulayabilir, Hristiyanlık üzerinden de vurgulayabilir başka bir kavim üzerinden de vurgulayabilir. Yani sadece Müslüman olan kişiler muhafazakar olmaz. Hristiyan bir kişi de köklerine ve tarihine bağlı bir şekilde yaşıyorsa o kişi de muhafazakardır. Ya da Türklüğü ile övünen ve tarihteki Türk toplumlarının hayat görüşlerini ve yaptıklarını örnek alarak yaşayan kişi de muhafazakar olarak adlandırılır. Mesela tarihle bağlantısını kopartarak sadece çağın gereklerine göre düşünen ve hareket eden kişiler ise modern kişiler olarak adlandırılır ve bu kişiler muhafazakar değillerdir. Tabii ki muhafazakar olmak demek çağın gereği olan interneti, bilgisayarı kullanmamak ve yeni mimari ile yapılan evlerde oturmamak gibi anlamlara gelmez. En başta da belirttiğimiz gibi muhafazakar kişi kendisini ait hissettiği tarihte kalan insanların, toplulukların fikirlerini, yaşamlarını, ortaya koydukları sanatları dikkate alarak onlara sahip çıkıp günün şartlarına uydurarak yaşayan kişiye denir. Bu konu hakkında birçok konuda fikirlerine katılmasam da İskender Pala oldukça güzel bir açıklamada bulunuyor. Ayrıca Pala’nın birkaç yıl önce Zaman gazetesindeki köşesinde yazdığı Muhafazakarın Sanat Manifestosu başlıklı yazısı da bugün çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Bu yazıda muhafazakarların sanat yapamayacağına dair ortaya atılan saçmalıkların ne derece yersiz olduğu çok güzel şekilde anlatılmaktadır. Hatta muhafazakarların dayanacağı bir tarih olduğu için ülkesini ve toplumunu yansıtan en iyi sanat çalışmalarını ortaya koyabileceği vurgulanmaktadır.

 

 

Son bölümde İskender Pala üzerinden çok gittik ama onun da dediği gibi neden bizim bir orkestramız New York Flarmoni Orkestrası’nda dinleti gerçekleştiremiyor ya da neden bir opera sanatçımız İtalya’da konser veremiyor? Bunları ciddi manada düşünmek gerekir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları