Kullanıma Göre Zemin Dekorasyon Fikirleri

Zemin dekorasyon türleri arasında seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken dayanıklılık ve kullanım alanına göre zemin seçilmesidir.
Bu haber 2017-11-08 15:28:12 eklenmiş ve 303 kez görüntülenmiştir.

 

Kullanıma Göre Zemin Dekorasyon Fikirleri

Zemin dekorasyon fikirleri arasında seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken dayanıklılık ve kullanım alanına göre zemin türü seçilmesi gerekliliğidir.

Zemin çeşidi seçilirken, ne tür bir alanda kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kuru ve ıslak alanlar için farklı çeşitler seçilmelidir. Mutfak ve banyo gibi ıslak alanlar için neme dayanıklı zemin kaplamaları kullanılmalıdır.

Doğal Zemin Türleri

Masif veya lamine parkeler, doğal ve ahşap görünümü nedeniyle tercih edilirler. Laminat parkeler ise, sert tahtalardan, meşeye kadar farklı türde ağaç kaplama kullanma seçeneği vardır ve inşası kolaydır. Maliyeti diğer sert zeminlerle kıyaslandığında düşüktür. Kalın tabakalı olacak şekilde döşenirse uzun yıllar dayanabilir. Temizliği kolay olduğu ve leke tutmadığı için sıklıkla tercih edilir. Tahta zeminler, kalıcıdır ama en pahalı seçeneklerdendir.

Mekana uyumuna göre, değişik renk ve türde çok sayıda zemin seçeneği vardır. Eskidiği zaman da, eskimiş dokusu ahşap eskitme dekoru olarak kullanılabilir. Ama istenildiğinde onarımı kolay bir işlemdir. Tahta zeminler, diğer malzemeler gibi yankı yapmaz. Üzerine halı serilerek de kullanılabilir. Meşeden yapılmış bir zemin seçilirse, diğer zemin düzlerinden farklı olarak, kolayca, boyanabilir, gölgelendirme işlemi uygulanabilir ve verniklenebilir. Çok çeşidi vardır ve bu yüzden seçim şansı fazladır. Tamirat işlemleri sırasında zarar görmez ve sağlam bir zemindir. Fakat zemin değiştirilmek istendiğinde, bu zahmetli ve uzun süren bir işlemdir. Kuru zeminlerde, ısıyı muhafaza etmek istenildiğinde, zemine halı sermek faydalı olacaktır.

Yoğun güneş ışığı, rüzgar ve suya maruz kalan, balkonlar, bahçeler ve sokaklar için taş zeminler sağlamlığı nedeniyle en uygun seçenekler arasındadır. Fayans zeminler ise en kalıcı zemin modelidir. Suya dayanıklı olduğu için en çok mutfaklarda ve banyolarda tercih edilir. Leke tutmaz ve kolay temizlenir. Alerjisi ve astımı olan kişiler için, en sorunsuz seçenektir. Mermer zeminler, apartman boşluklarında ve balkonlarda tercih edilir. Damarlı ve değişik görüntüde çok sayıda çeşidi vardır.

PVC Zemin Kaplama Türleri

Plastik veya pvc zemin kaplama türleri, en ucuz seçenektir ve doğru şekilde döşendiğinde dayanıklıdır. Masrafları azaltmak isterseniz, zemini kendiniz de yerleştirebilirsiniz. Okul ve hastane gibi hijyenin öncelikli olduğu mekanlarda, sıklıkla tercih edilir. Ayrıca anaokulu ve huzur evi gibi mekanlarda 3-4mm kalınlığında ses yalıtım özelliği olan pvc yer döşemesi türleri de mevcuttur.

Plastik zemin sistemleri arasında yer alan bir diğer pratik ve de modern zemin türü karo halı türleridir. Karo halı sırt kaplamasının plastik malzemeden olması nedeni ile bu kategoride incelenir. Tüm zemin desenli bir halı ile kaplanmak istediğinde Yef Yapı sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mekanın Tarzına Göre Zemin Seçimi

Modern tarzda bir zemin oluşturulmak isteniyorsa, parlak ve tahta bir zemin kullanılır. Fayanslar ve değişik renklerde zeminler ise kırsal tarzlar için tercih edilir. Kırsal tarzda, modern tarza kıyasla daha fazla farklı seçenekler vardır. Minimalist bir dekorasyon için ise, tahta ve sert zeminler tercih edilmelidir. Eklektik denilen zemin türü tercih edilecekse, bu zeminin özelliği çıkartmalarla süslenmesidir. Bu çıkartmalar, çeşitli hayvanların ya da oyuncakların çıkartmaları olabilir. Genellikle çocuk odalarında tercih edilirler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları