TESAK’DA EDEBİYAT, FELSEFE, TARİH SÖYLEŞİLERİ BAŞLIYOR

Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) yeni sezon onlarca ücretsiz etkinlikle başlıyor.
Bu haber 2017-10-26 21:49:59 eklenmiş ve 154 kez görüntülenmiştir.
TESAK’da Her Çarşamba Edebiyat ve Felsefe Dizisi
TESAK’da geçen sezondan beri süregelen felsefe etkinlikleri bu sezon da devam ediyor. Maltepe Üniversitesi işbirliğiyle, Türkiye’deki felsefenin önemli isimlerinden Prof. Dr. İoanna Kuçuradi koordinatörlüğünde hazırlanan Edebiyat ve Felsefe Dizisi, Kasım ve Aralık aylarında her çarşamba akşamı saat 18.30’da yapılacak. Etkinlikler, 1 Kasım günü Kuçuradi’nin edebiyat ve felsefe temalı söyleşisiyle başlayacak.
 
Her Perşembe Edebiyat Konuşmaları
Yeni sezonda programına ilk kez edebiyat da eklenen TESAK’da her perşembe edebiyat konuşmaları yapılacak. Bu yeni söyleşi dizisine Necmiye Alpay, Ahmet İnam, Adnan Binyazar, Küçük İskender, Hilmi Yavuz, Özdemir İnce, Enis Batur, Cevat Çapan gibi her biri alanında uzman akademisyen, yazar, şair, tiyatrocu, felsefeci, editör, çevirmen ve araştırmacı katılacak.
Her hafta bir edebiyat eseri, metin çözümlemesi, açıklama ve yorumlamalarla ele alınacak. Konuşmacıların seçtiği eserler arasında Fatma Aliye Hanım’dan Rimbaud’a, Behçet Necatigil’den Lucretius’a, Bertolt Brecht’ten Oktay Rifat’a, Leyla Erbil’den John Berger’a kadar Türk ve dünya edebiyatının usta yazar/şairlerinin eserleri yer alıyor. Kasım-Mayıs ayları boyunca devam edecek edebiyat konuşmaları, her perşembe saat 18.30’da yapılacak.
 
Her Cumartesi Tarih, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Konuşmaları
TESAK Cumartesi Söyleşi Dizisi’nde ise tarih, sanat tarihi ve arkeoloji temalı konuşmalar olacak. İnsanlık tarihinde bir dönüm noktası olan Rus Devrimi’nin odakta yer alacağı dizi, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Rus Devrimi’nin 100. yılını anlatmasıyla başlayacak. Ortaylı’nın söyleşi dizisi 11 Kasım ve 25 Kasım tarihlerinde saat 14:00’de 2 oturumlu olarak gerçekleşecek.
 
Siyaset bilimci, gazeteci-yazar ve akademisyen Doç. Dr. Cüneyt Akalın da 18 Kasım saat 14.00’de vereceği söyleşide, Rus Devrimi’nde önemli roller üstlenen Türk-Müslümanlar Nerimanov ve Galiyev’i anlatacak.
 
Bu seri kapsamında ayrıca sanat da ele alınacak. Birçok uluslararası bienalde görev yapan, 1984’ten beri BM Çağdaş Sanat Merkezi’ni yöneten ve 250’den fazla sergiye imza atan küratör-sanat eleştirmeni Beral Madra, son yıllarda Türkiye’deki görsel sanat üretiminin serüvenini anlatacak. Bu etkinlik ise 4 Kasım 14.00’de gerçekleşecek.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları