Norveç'e Ait Olan Varlık Fonu'nun 1 Trilyon Dolara Ulaştığı Açıklandı

Ülkeye ait olan petrol ve de doğalgaz üretiminin getirisi ile yabancı ülkeler içerisinde hisse senedi ile birlikte tahvil ve de emlak piyasalarında yatırım gerçekleştiren Norveç'in Varlık Fonu 1 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşıp bir ilke daha imzasını attı
Bu haber 2017-09-12 17:56:34 eklenmiş ve 100 kez görüntülenmiştir.

 

Ülkeye ait olan petrol ve de  doğalgaz üretiminin getirisi ile yabancı ülkeler içerisinde hisse senedi ile birlikte tahvil ve  de emlak piyasalarında yatırım gerçekleştiren Norveç'in Varlık Fonu 1 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşıp bir ilke daha imzasını attı

 

Dünyanın en büyük varlık fonunun sahibi olan Norveç, küresel piyasalardaki yukarı ivme ve değer kazanan euro sayesinde tarihinde bir ilke imza attı.

 

1990 yılında, Petrol  ve doğalgaz gelirlerinden gelecek nesiller için tasarruf yaratmak amacıyla kurulan 1 trilyon dolar büyüklüğe ulaştı. Norveç'ın varlık fonu büyüklüğü ülkenin gayrı safi yurt içi hasılasının 2.5 katı kadar. 

 

Özellikle yaptığı yatırımların çeşitliliği diğer ülke fonlarından ayrışan fonun hızla büyüyor. Ülkenin Petrol  ve doğalgaz üretiminin getirisiyle yabancı ülkelerde hisse senedi, tahvil ve emlak piyasalarında yatırım yapan fonun büyüklüğü 2016 sonunda 900 milyar dolar olmuştu.

 

Dünyanın en büyük fonunun 77 ülkede tam 8 bin 985 şirkette yatırımı bulunuyor. Dünya genelinde yatırım yaptığı şirketlerin yüzde 1.3’ü, Avrupa’da yatım yaptığı şirketlerin ise yüzde 2.3’ü halka açık şirketlerden oluşuyor.

 

Fonun yatırımlarının yüzde 65.1’i hisse senetlerinden oluşurken, yüzde 32.4’ü sabit getirili yatırımlar, yüzde 2.5’i ise halka açık olmayan gayrimenkul yatırımlarından oluşuyor.

 

TÜRKİYE'DE 48 ŞİRKETTE 1 MİLYAR DOLAR YATIRIMI VAR

 

Norveç Fonu’nun Türkiye’de 2016 sonu verileri itibarıyla yaklaşık 1 milyar dolar yatırımı bulunuyor. Fon, 2016 sonu itibarıyla Türkiye’deki 48 şirketin hisse senedine yatırım yaptı. Norveç Varlık Fonu’nun yatırım portföyünde, TÜPRAŞ, Enka İnşaat, Petkim, Ereğli Demir ve Çelik, Garanti Bankası, Pınar Süt şirketleri de yer aldı.

 

Fonun söz konusu 5 şirketteki ortaklık hisse değeri 112 milyon 112 bin dolar olarak kayda geçti. Fonun yatırımları arasında en büyük pay ise Garanti Bankası’nın. Bankanın yüzde 1.23 hissesine sahip olan fonun, söz konusu bankaya toplam yatırımı 112 milyon 63 bin doları buldu.

ETİKETLER : norveç yatırım varlık fonu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları