Türk Markalarının Dünya'yı Fethetttiği Açıklandı

Türkiye’de yer alan franchise zincirinin işletme sayısı 2.500 taneyi bulurken, bunların şubelerinin sayısı da 60.000 taneye kadar ulaştı.
Bu haber 2017-08-30 14:20:46 eklenmiş ve 224 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye’de yer alan franchise zincirinin işletme sayısı 2.500 taneyi bulurken, bunların şubelerinin sayısı da 60.000 taneye kadar ulaştı. 

 

Yurtdışında şube açan Türk markası adedi de 150’yi geçti. Ulusal Franchising Derneği (UFRAD) Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’de zincir işletme sayısının 2 bin 500 olduğunu  belirterek, bu işletmelerin toplamda 60 bin kadar şubesi bulunduğunu, ayrıca yurt dışında şube açmaya başlayan 150’den fazla Türk markası olduğunu  bildirdi. 

 

Aydın, AA’ya muhabirine yaptığı açıklamada, franchising sektörünün son yıllarda gerek Türkiye’de gerekse de dünyada en çok kullanılan girişimcilik uygulamalarından biri olarak kabul edildiğini, geçen yıl Türkiye’de ekonomik büyüklüğü 43 milyar dolara ulaşan sektörün, 2017 sonuna kadar 50 milyar doları bulacağını söyledi.

 

Markaların franchising sistemi ile ulusal veya uluslararası standarda, kaliteye sahip olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti: “Türkiye’de zincir işletmelerin toplam sayısı 2 bin 500. Bu işletmelerin toplamda 60 bin kadar şubesi var. Sektörde yabancı firma oranı ise yüzde 29. Buna karşılık yurt dışında şube açmaya başlayan 150’den fazla Türk  markası var. Franchising sistemi, yatırımcıya, marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak üzere oluşan bilgi birikimini kullanarak bulunduğu bölgede fırsat eşitliği yaratmasını ve yatırımcının sermayesini kullanırken var olan bilgi birikimi ile bir iş sahibi olmasını sağlamaktadır.”

 

ÇALKANTI ETKİLEMEDİ

 

Mustafa Aydın, sistemde gıda sektörünün daha avantajlı gibi dursa da  her sektörde dünya liderleri ile rekabet edebilecek kalitede markalar  bulunduğunu, doğru yönetim ve franchising sistemi ile her alanda faaliyet  gösteren firmaların dünya pazarlarında başarılı olmaya aday olduğunu kaydetti.

 

Global piyasalarda yaşanan çalkantılar ve ekonomik krizlerin Türk  franchising sektörünü çok fazla etkilemediğini belirten Aydın, kriz ortamlarında  franchising sektöründe ters orantılı bir büyüme görüldüğünü ifade etti.Aydın, markalar ve franchising sektörü için 2016’nın iyi geçtiğini, 2017’nin iyi başlamakla birlikte genel piyasalardaki yatırım durağanlığının  sektörde de yavaşlamaya neden olabileceği düşüncesiyle gerekli tedbirlerin  alındığını belirterek, “Franchise sisteminin başarılı olması için kalite  standartlarının yüksek tutulması ve operasyon mekanizmasının çok etkin  kullanılması gerekmektedir. Gelecek yıllarda franchising, en etkin işletme  yöntemi olarak tüm dünyada hızla büyüyen sektör olma özelliğini ülkemizde de  gösterecektir” dedi.

ETİKETLER : türkiye franchise ufrad
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları