ÜNİVERSİTEYİ KAZANAMAYANLARA EK KONTENJAN FIRSATI

ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını açıklamasıyla birlikte 214 bin 430 kontenjan boş kaldı. Bunun üniversiteye giremeyen adaylar için yeni bir fırsat olduğu görüşünde olan uzmanlar, iyi bir rehberlik desteği ile istenilen bölüm ve istenilen üniversiteye girme şansının halen yüksek olduğunun altını çiziyorlar.
Bu haber 2017-08-15 23:12:32 eklenmiş ve 264 kez görüntülenmiştir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 26 Temmuz‘dabiten tercih döneminin ardından yerleştirme sonuçlarını açıkladı.Üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, ön lisansprogramlarında ise 163 bin 613 olmak üzere, 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.Peki istediği bölüme yerleşemeyen veya herhangi bir bölüme / programayerleşemeyenler için her şey bitti mi? Uzmanlar, aldığı puanla herhangi birbölüme yerleşemeyen üniversite adaylarının önümüzdeki günlerde açıklanacak ekyerleştirme tercihi ile hayallerine kavuşabileceklerine işaret ediyor.“Yerleşemeyenler için umutlar sona ermedi” diyen İstanbul Aydın ÜniversitesiRehberlik Koordinatörü Sebahattin Kutlu, YGS ve LYS’de alınan puanların ekyerleştirme için kullanılabileceğine dikkat çekiyor: “Üniversiteye girememişolmak, ilk yaptığımız tercihlerde istediğimiz okula, istediğimiz bölüme yerleşememişolmak aslında sürecin bittiği anlamına gelmiyor. Birçok adayımız dışarıdakaldı. Ama baktığınızda üniversitelerde de 215 bini aşkın, hatta kayıtyaptırmayanlarla birlikte ek kontenjanda 300 bini bulacak bir kontenjanımızolacak. Bu ciddi bir fırsattır. İlk tercihlerde olduğu gibi, yine bir tercihyapma fırsatı var. Yani üniversiteli olma fırsatı halen devam ediyor.”

 

Doğru bir tercih listesiyle yeniden ek yerleştirme içinbaşvuruların yapılabileceğini belirten Kutlu, ek yerleştirmenin hem ilk yerleştirmedehiçbir lisans / önlisans programına yerleşmemiş olan adaylar için, hem de özelyetenek sınavı ile alan bir programa yerleşen veya yerleşemeyen adaylar için defırsat yaratacağına vurgu yapıyor. ÖSYM’nin açıklayacağı ek kontenjanlardaistediği bölüm / program olan üniversite adaylarının bu fırsatı kaçırmamasıgerektiğine işaret ediyor. 

 

‘Doğru tercih ileüniversiteye yerleşmek mümkün’


Sebahattin Kutlu, adayların ek tercih döneminde doğru bir yol izleyereküniversitelere yerleşebileceklerinin altını çizerek, "İlk tercih döneminegöre çok daha az adayın tercih yapacağı bu dönemde yerleşme şansı doğru birtercih listesi ile hayli yüksek olacaktır. Bu dönemde adaylar hem bölümtercihlerini gözden geçirmeli hem de üniversiteler hakkında detaylı bilgi almalılar.Daha önce bilgi sahibi olmadıkları bölümler hakkında eğitim ve kariyerolanaklarını değerlendirmeliler. Örneğin; lisans okumak isteyen ancak tabanpuan şartına takılan bir aday gireceği ön lisans programını DGS yolu ileistediği lisans programına devam edebilir. Bu konuda adaylara destek olmak,sorularını cevaplamak için İstanbul Aydın Üniversitesi olarak başta kampüsümüzolmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında tercih danışma merkezlerioluşturacağız.”

 

Ek kontenjandankimler yararlanabilir?

 

Ağustos ayının sonunda açıklanacak ek yerleştirmedenyararlanmak için ilk koşul 2017 ÖSYS'ye başvurmak, baraj puan olan 150’yi aşmakve merkezi yerleştirmede herhangi bir programa yerleşmemiş olmak. ÖSYS’ye hiçbaşvurmamış olan ya da herhangi bir lisans / önlisans programına yerleşmiş olanadaylar kayıt yaptırmış olsun ya da olmasın; Açıköğretim Fakültesi de olsa ekkontenjandan yararlanamayacak. Özel yetenek sınavı ile alan bir programayerleşen adaylar ise yararlanabilecek.

 

Ek Yerleştirmede, 2017-ÖSYS İlk Yerleştirmede kontenjanıdolmaması nedeniyle, ya da yerleştiği halde kayıt yaptırmayan adaylar nedeniyleaçık oluşan programlara öğrenci alınıyor. İlk yerleştirmede dolmadığı içinminimum puanı oluşmamış olan programları, 2017-ÖSYS’ye başvurmuş ancak, hiçbirlisans / önlisans programına yerleşmemiş olan adaylardan, programın aldığı puantüründe ham olarak lisans programları için 180; önlisans programları için ise150 ya da daha yüksek puan almış olan tüm adaylar tercih edebilecek.

 

Bir programa ilk yerleştirmede kontenjanı kadar adayyerleştirilmiş ve açık, kayıt yaptırmayan adaylar nedeniyle oluşmuşsa, buprogram için minimum puan oluşmuş demektir.

Sadece lisans programlarında taban puan oluşmuşsa bupuanın üstünde olma şartı aranacak.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları