Türkçe öğrenirken ebru sanatını keşfettiler

Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu Türkiye’nin dünyadaki kültür elçilerini her geçen yıl daha da artırıyor… Türkiye’nin farklı şehirlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi’nde de eğitimleri devam eden yabancı öğrencilere geleneksel Türk sanatları tanıtıldı.
Bu haber 2017-08-04 08:51:44 eklenmiş ve 433 kez görüntülenmiştir.

Öğrencilerin ebru sanatına hayran kaldığını ifade eden İÜ Dil Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yılmaz "Yunus Emre Enstitüsü'nün ev sahipliğinde Türkiye'ye gelen yabancı öğrenciler, Türkçe öğrenirken Türk sanatının inceliklerini keşfetme, Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı da buldukları için oldukça mutlular" dedi. 

 

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz, "Eğitim çalışmalarının temelde yurt dışında yapılan Türkçe öğretiminin devamı niteliğinde olduğunu, yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile yurt dışındaki Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören farklı ülkelerden gelen misafirlerin katılımıyla gerçekleştiğini anlattı.

 

İletişim dili olarak Türkçe'nin kullanıldığı bu organizasyonda, öğrencilerin hem Türkçe eğitim aldığını hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin tarihi ve turistik yerlerini gezme imkânı bulduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

 

"Yunus Emre Enstitüsü'nün ev sahipliğinde, Türkiye'ye gelen yabancı öğrencilere, Türkçe'mizi ve Türk kültürünü tanıtıyoruz. Gençleri müzelere, kültür ve sanat merkezlerine götürerek, onlara bir ay boyunca rehberlik ediyoruz. Öğrenciler merkezimizde dil öğrenirken, bir taraftan da klasik Türk sanatlarının farklı dallarını tanıyorlar. Türkçe Yaz Okulu programına katılan öğrencilerin ülkelerine dönmeleri sonrasındaki paylaşımları da Türkçe öğrenmeye ilgiyi artırıyor. Böylece dünyanın dört bir tarafındaki ülkeler, Türkiye'yi daha yakından tanıyor ve ülkeler arası köprü kurulmuş oluyor"

 

Türkçe eğitimin yanı sıra sanat atölyeleri de düzenleniyor


Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu kapsamında İÜ Dil Merkezi yabancı öğrencilere yönelik Türkçe eğitimin yanı sıra Türk kültür ve sanatını tanıtan çeşitli etkinlikler ve çalışma atölyeleri organize ediyor. Ebru sanatçısı Ömer Faruk Dere tarafından öğrencilere Klasik Türk Sanatlarının yanı sıra ebru uygulaması konusunda da bilgiler verildi. Atölye çalışması esnasında Polonya, Ürdün, Sırbistan, Romanya, Moldova, Makedonya, Bosna Hersek, Lübnan’dan gelen öğrenciler kendi ebru çalışmalarını yapma şansını da yakaladı. 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları