Kristal Çocuklar masal kitabının yazarları Kadıköy Kitap Fuarı’nda çocuklar ve aileleriyle bir araya geldiler

Zehra ve Kayra:Kristal Çocuklar masal kitabının yazarları Damla Aktan ve Elif Ceren Boelen Kadıköy Kitap Fuarı’nda çocuklar ve aileleriyle bir araya geldiler.
Bu haber 2017-06-07 11:21:06 eklenmiş ve 496 kez görüntülenmiştir.

 

Postiga Yayınları tarafından basılan masal kitabının pedagojik değerlendirmesi Yrd. Doç. Dr. Çare Sertelin Mercan tarafından yapılırken, Işık Çağı Çocukları eğitmeni Şebnem Özkan ise masal kitabına aileler için bilgilendirici bir önsöz yazdı.

 

Çizimleri Prof. Dr. Melike Demirbağ Kaplan tarafından yapılan masal kitabı günümüzde yitirmeye başladığımız küçük şeylerden mutlu olmak, paylaşmak, kardeşlik, arkadaşlık gibi kavramları çocuklara sevgi dolu bir dille aktarıyor ve çevremize, insanlara, hayvanlara ve doğaya, farklılıklara saygı göstermek gibi değerleri minik yüreklere anlatmayı hedefliyor. Yazarlar özellikle kapitalist mantıkla seri üretim yapılan çizimlerdense, elle yapılan ve bilgisayar efekti ile renklendirilen sıcak ve samimi çizimleri tercih ettiler. Kitabın çizer geliri ise çizerin kendi isteği üzerine bağışlanıyor.

 

Zehra ve Kayra’yı diğer çocuk kitaplarından farklı kılan, gerçekleri hayal gücüyle sentezleyen, ayakları yere basan ama düş gücüyle o gerçekleri yumuşatabilen çocuklar büyümesini sağlayacak hikayeler içermesi. Toplam 10 farklı küçük hikayeden oluşan ilk kitapta, Zehra ve ve Kayra dünyayla tanışıyor, çevre sorunlarının nedenlerini ve bunların önlemek için neler yapabileceklerini, her bireyin karanlığı nasıl aydınlatabildiğini, bilgisayar çağında yaşarken top oynayabilmenin ve puzzle yapabilmenin güzelliğini, mutlu olabilmenin sırrını, arkadaşlığın ve ailenin önemini, mutlu anlar biriktirmenin sihrini öğreniyorlar.

 

Damla Aktan ve Elif Ceren Boelen tarihi Haydarpaşa Garı’nda katıldıkları ilk imza gününde atmosferi ve kitaplarını şöyle ifade ediyorlar: “Trenlerin nostaljik havasıyla birleşen kitap kokusu ve ortama eşlik eden hafif müziklerle şahane bir atmosfer vardı Haydarpaşa’da. Okulların katılımıyla miniklerle biraraya gelmek ve onların pırıl pırıl enerjilerine dokunmak, masal dünyasının sihrine değdiklerini hissetmek bizi çok mutlu etti ve yaptığımız işin güzelliğine yeniden inandırdı. Zehra ve Kayra’yı yazarken pek çok masal kitabının aksine yalnızca sihirli bir hayat tasarlamadık, bunun yerine gerçekleri düş gücüyle harmanladık ve eğlendirirken öğretmeye, farkındalık yaratmaya çalıştık. Aynı zamanda masal kitaplarında gördüğümüz pek çok eksikliği de gidermeye çalıştık. Tek bir çocuk çok şeyi güzelleştirebilir ve bunun için çocukların önce kendilerine inanmaları gerekir. Biz onların önce kendilerine sonra düşlerine inanmalarını sağlamaya çalıştık. Umarız daha çok çocuk kalbine dokunup daha çok iyilik sihri yaratabiliriz.”


Zehra ve Kayra’nın sosyal medya sayfasından aileler içinde bilgi paylaşımında bulunduklarını belirten yazarlar, Zehra ve Kayra’nın devamı niteliğinde olacak Zehra ve Kayra Tatilde’nin ise yaz bitmeden minik okuyucularla buluşmasının hedeflendiğinin bilgisini verdiler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MEDYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Puan Durumu
Viva Haber güncel İnternet haber
© Copyright 2018 Viva Haber.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
orospu cocukları